Film

Celovečerní dokument Dospělým ze dne na den natočil pro Mimo domov režisér Igor Chaun. Film mapuje reálné příběhy několika mladých lidí po odchodu z dětského domova. Chce oslovit laickou i odbornou veřejnost a přiblížit jí, jak obtížné je postavit se za branami dětského domova na vlastní nohy a obstát v dospělém životě bez dostatečné podpory.

Reálné příběhy, životní osudy

Každý z protagonistů filmu si s náročnou situací poradí po svém. Ať už se mu podaří začít svůj dospělý život úspěšně, nebo ne, všechny příběhy ukazují, že bez dlouhodobé přípravy a fungující podpory je pro mladé dospělé velmi složité osamostatnit se a žít spokojený život.

www.dospelymzednenaden.cz

Od brány dětského domova může vést cesta přímo na sociální dno nebo ke spokojenému životu. Hranice je tenká. Cílem dokumentu je vzbudit debatu u odborné i laické veřejnosti a také inspirovat děti dospívající v dětských domovech. Ukázat jim, na co si mají dát pozor, co je po opuštění ústavní péče čeká a kde mohou hledat pomoc, když se dostanou do úzkých.

Reportáž z tour

Dokumentární film Dospělým ze dne na den, jehož režie se ujal Igor Chaun, mapuje příběhy několika – dnes již dospělých – lidí, kteří vyrůstali v dětském domově. Museli se vypořádat s tím, že nepoznali rodičovskou lásku, a čekal je velmi těžký start do dospělého života. Každý z nich si s tím poradil po svém. Naším záměrem je promítat tento film v dětských domovech. Ukázat dětem, které tam dnes žijí, na co si mají dát pozor, co je čeká a kde mohou hledat pomoc v případě, že se dostanou do úzkých.

Luka¦üs¦î_04-1-825x1030-1-pin0d10amjcsmdz5gegk3uf4c1e66mx9qc10tildgw

Lukáš, 28 let

V osmnácti letech odešel Lukáš z dětského domova v Mostě. Vzhledem k tomu, že je homosexuál, strávil nějaký čas v diagnostickém ústavu.

Radek_02-773x1030

Radovan, 27 let

V ústavní péči se ocitl hned po narození. Jeho problémy začaly na základní škole, neboť kromě toho, že je Rom, začal trpět i nálepkou „dítě z děcáku“.

Simona_01-773x1030

Simona, 24 let

Měla veliké štěstí, že si ji v 9 letech vzala do pěstounské péče ředitelka jiného dětského domova a Simča dodnes žije pod jejími křídly.

Tour

Hlavním záměrem, proč jsme film Dospělým ze dne na den natočili bylo, promítat jednotlivé medailonky v pobytových zařízeních po celé České republice. V roce 2018 jsme vyrazili na cesty a stále na nich jsme. Chceme, aby medailonky měl možnost vidět každý mladý člověk nad 15 let vyrůstající v ústavní péči. Projekcí se účastní i protagonisté filmu, zástupci neziskových organizací a úřadů, které jsou do podpory mladých lidí zapojeny. Film promítáme také odborné veřejnosti, novinářům, na vysokých školách apod. 

Možnost projekce i u vás!!

Pokud máte zájem vidět film, nebo víte o někom, komu by mohlo shlédnutí medailonků pomoci, neváhejte nás kontaktovat. Rádi přijedeme, i s aktéry filmu, abychom si popovídali nejen o jejich životních osudech. Beseda i s projekcí trvá 2,5 hodiny. Ale můžeme délku přizpůsobit.

Marek Landštof
+420 721 804 503

Tamara Pižlová
+420 773 490 127